travel planning map tourism traveler plan holiday ticket lay desk flat tourist booking journey hand pointing plane trip concept - stock image

Węgry to kraj wód leczniczych

Możliwe, że na Węgrzech pod ziemią znajduje się ukryte morze z wodą leczniczą. Faktem jest jednak, że gdziekolwiek się wierci, natrafia się na źródła cieplicowe. Z odkrytych do tej pory 1300 źródeł, w Budapeszcie znajduje się ich 80. Blisko w 70 miejscowościach przy wodach zbudowano kąpieliska lecznicze, baseny lecznicze lub termalne, pływalnie lub hotele zdrojowe. Są wody leczące reumatyzm, choroby narządów ruchu, choroby skórne, dolegliwości kobiece, stany zapalne, choroby układu trawienia oraz dolegliwości kostne i systemu nerwowego. Odpowiednia kuracja może być stosowana jako forma rehabilitacji lub jako skuteczna prewencja, gdyż nie trzeba być chorym, aby korzystać ze zbawiennych wpływów tego wartościowego bogactwa natury.
Balaton jest największym ciepłym jeziorem Środkowej Europy. Rodziny z małymi dziećmi szczególnie upodobały sobie płytki, południowy brzeg. Stronę północną jeziora, z wodą głębszą, otaczają wzgórza powulkaniczne. Warto wejść na górę Badacsony lub na górę Świętego Jerzego do tzw. bazaltowych organów, delektując się w międzyczasie najlepszymi winami. Pełne ruchu plaże dzieli zaledwie kilka kilometrów od Parku Narodowego, gdzie zwiedzających wzgórza Balatonu zauroczą niespotykane formacje skalne oraz świat zwierząt i roślin. Na półwyspie Tihany, już 900 lat temu zbudowano kościół i opactwo. Najstarszym miastem okolic jeziora jest Keszthely, który ze wspaniałym barokowym pałacem, średniowiecznym gotyckim kościołem i muzeami może być celem nie tylko letniego odpoczynku. Pobliskie termiczne jezioro w Hevfz znajduje się w prawdziwym dawnym kraterze wulkanu. Woda o temperaturze 38 °C, oraz błota o właściwościach leczniczych, skutecznie działają na schorzenia narządów ruchu.
Co więcej na Węgrzech swobodnie można jeździć konno w plenerze, ogrodzenia i tablice zabraniające wstępu nie stoją na przeszkodzie. Odpowiedni poziom baz konnych, stadniny i doświadczeni fachowcy są do dyspozycji miłośników tej formy wypoczynku. Zróżnicowanie terenów – pofałdowane, górzyste jak i zupełnie równinne zapewniają pełne wrażeń wycieczki dla turystów na rowerach. Miłośnicy pieszych wędrówek, korzystać mogą z wyznaczonych tras o łącznej długości 11000 kilometrów, które wiodą w większości po wzniesieniach i terenach górzystych. Na amatorów wędkarstwa i sportów wodnych oczekują jeziora oraz różniące się warunkami mniejsze i większe rzeki. Na Jeziorze Cisa można korzystać nawet z motorówek i jet-ski. Miłośnicy golfu mają na Węgrzech do dyspozycji dwa pola golfowe w Budapeszcie oraz dziewięć na prowincji.